6 lipiec 2018

Kursy maturalne 'od kuchni'

 

Ten wpis radzę przeczytać bardzo uważnie - pozwoli Wam ocenić potencjał danego kursu zanim ów w ogóle się rozpocznie.

 

Ponieważ sami prowadzimy kursy maturalne, dobrze wiemy, jak całość przedsięwzięcia wygląda 'od kuchni'. Najpierw garść faktów:

1. Dobry krakowski nauczyciel oczekuje wynagrodzenia na poziomie minimum około 60 zł za prowadzenie 45 minut zajęć na kursie.

2. Za salę, jeśli ma to być porządna sala w której kursanci mogą pracować w komfortowych warunkach, trzeba zapłacić conajmniej 25 złotych za godzinę wynajmu. Dodatkowo dochodzą takie koszty ogólne jak koszty reklamy, materiałów dla kursantów, kawy, herbaty, pracownika obsługi, administracji etc.

3. W wielu firmach jeden kursant płaci za 45 minut kursu około 10-13 złotych. Łatwo więc przeliczyć, że gdy na kursie jest 8 osób, przychód firmy za godzinę kursu wynosi między 80 a 100 złotych. Z tych 100 złotych trzeba opłacić nauczyciela i salę (-60 zł i -25 zł) oraz część wszystkich dodatkowych kosztów. Czyli w praktyce, nawet 8 kursantów nie pokrywa jeszcze kosztów jednego kursu! A przecież, nie mamy się co oszukiwać, nikt nie organizuje i prowadzi kursów charytatywnie.


Wniosek: w obecnej sytuacji rynkowej, aby kurs był na wysokim poziomie (dobry nauczyciel, dobra, komfortowa sala plus materiały) przy stawce ok 12 złotych za godzinę lekcyjną, grupa musi liczyć od 9 do 14 osób.


W związku z tym, iż trudno jest zebrać wystarczająco duże grupy, firmy uciekają się do różnych sposobów radzenia sobie na rynku. Nie ma się jednak co łudzić – oszczędność jest zawsze kosztem jakości kursów. Albo gorsi nauczyciele*, albo niezbyt komfortowe warunki pracy albo jedno i drugie.


*Nie zawsze tańszy nauczyciel oznacza 'gorszy'. Myślę, że jest wielu naprawdę dobrych nauczycieli, którzy ze względu na trudniejszą sytuację finansową, krótki staż i tym podobne, są skłonni bardzo dobrze pracować za mniejsze stawki. W praktyce jednak, jak to zazwyczaj bywa, dobry fachowiec wyżej się ceni. Jeśli więc organizator kursów z zasady gorzej opłaca swoich nauczycieli niż konkurencja, bedzie miał po prostu gorszych fachowców. Dany nauczyciel z kolei, bardziej będzie przykładał się do pracy na rzecz tego pracodawcy, który oferuje mu lepsze warunki finansowe.

.

Przeczytaj również:

Na co zwracać uwagę

Które kursy w Krakowie są warte polecenia?